Мерилин Монро

Мерилин Монро (1. јун, 1926 – 5. август, 1962), рођено име Норма Џин Мортенсон, је била америчка глумица. Сматра се за једну од највећих секс симбола 20. века. Постоје индиције да је убијена због љубавне афере са америчким председником Кенедијем.

Док јој је муж служио у транспортној морнарици током Другог свјетског рата, Норма Џин Даферти се преселила са свекрвом и почела радити у фабрици "Radioplane Company" (чији је власник био холивудски глумац Реџиналд Дени) гдје су се фарбали дијелови авиона и прегледали падобрани. Војни фотограф Дејвид Коновер је прегледао локалне фабрике, фотографишући за чланак у часопису YANK о женама које доприносе ратним напорима. Њу је видио као потенцијални модел, а убрзо је потписала уговор у агенцији за моделе, "The Blue Book". У својој књизи Потрага за Мерилин, Коновер је тврдио да је био у вези са Мерилин годинама. Убрзо након потписивања за агенцију, Монро је скратила косу, изравнала је и офарбала у златно плаву.

Постала је једна од најуспјешнијих модела агенције, појављујући се на десетинама насловних страна разних часописа. 1946. ју је примијетио ловац на таленте Бен Лyон. Договорио јој је аудицију у филмској кући "20th Century Fox". Понуђен јој је стандардни шестомјесечни уговор уз почетну плату од 125 долара седмично.

Лyон јој је предложио да узме умјетничко име Мерилин (по Мерилин Милер), будући да Норма Џин није звучало комерцијално. За презиме је узела мајчино дјевојачко презиме. Тако је двадесетједногодишња Норма Џин Бејкер постала Мерилин Монро. Током својих првих шест мјесеци у Фоксу, Монро није добијала ангажман, али јој је Фокс продужио уговор, а наступила је у мањим улогама у филмовима Скуда ху, скуда хеј! и Опасне године, оба из 1947. У Скуда ху, цио њен наступ је изрезан осим кратке појаве њеног лица кад изговара двије ријечи. Фокс није хтио обновити уговор. Монро се вратила послу модела те је почела остваривати контакте у Холивуду.

Након тог филма, Монро је снимила Хајде да водимо љубав режисера Џорџа Кјукора, са Ивесом Монтандом. Монро је била присиљена да сними филм због обавеза према студију 20th Century Fox. Иако филм није био ни финансијски ни критички успјех, у њему је отпјевала једну од легендарних музичких дјела, пјесму Кола Портера "My heart belongs to daddy".

Артур Милер је написао оно што ће постати последња довршена сарадња Монро и Кларка Гејбла, Неприлагођени. Исцрпљујуће снимање одвијало се у врелој пустињи у Невади. Монро, Гејбл и Монтгомери Клифт остварили су улоге које савремени критичари сматрају изврсним. Таблоиди су окривљивали њу због смрти Кларка Гејбла од срчаног удара, тврдећи како га је гњавила на снимању. Гејбл је, међутим, инсистирао да сам изводи каскадерске сцене, а био је и страствени пушач. Након Гејблове смрти, Монро је присуствовала крштењу његовог сина.

Монрое се вратила у Холивуд како би наставила снимање комедије Џорџа Кјукроа, Something’s Got to Give, никад завршени филм који је постао легендаран због проблема на сету, а показао се као скуп дебакл за Фокс. У мају 1962. је остварила последњи познат јавни наступ, пјевајући Срећан рођендан, предсједниче на телевизијској рођенданској прослави предсједника Џона Кенедија.

Како је био финансијски оптерећен продукцијом Клеопатра, са Елизабет Тејлор у главној улози, Фокс је отпустио Монро и замијенио је са Ли Ремик. Међутим, Дин Мартин, који је у свом уговору имао клаузулу да може бирати глумце с којима ће сарађивати, није хтио никог до Монро. Студио ју је вратио.

Монро је дала велики интервју за Life, у којем је открила како је била огорчена кад су је у Холивуду почели етикетирати као глупу плавушу те како је вољела своју публику. Монроин задњи дом био је у Брентвуду у Лос Анђелесу. Спремачица ју је нашла мртву 5. августа 1962. Објављено је како је узрок смрти било предозирање таблетама за спавање. Остала су питања о околностима и о томе колико је времена прошло кад ју је спремачица нашла. Осим тога, постоје неке теорије завјере које говоре како су за њену смрт одговорни Џон и Роберт Кенеди.

8. августа 1962., Монро је покопана у гробници у гробљу Вествуд Вилиџ Меморијал Парк у Лос Анђелесу, Калифорнија. Ли Стразберг одржао је говор на спроводу. Она остаје једна од легендарних личности 20. вијека и прототип холивудске филмске звијезде.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *