Крвна освета

Крвна освета је обичај  да конфликт између две фамилије започет убиством члана једне фамилије се наставља међусобним убијањем, једног по једног мушкарца. Термин који се користи је да једна фамилија другој „дугује крв“ и дуг се враћа само убиством мушкарца из друге фамилије.

Овај обичај је постојао и у другој половини двадесетог века на неким просторима Косова, Албаније, Црне Горе и Сицилије. Сумња се да данас још увек постоји на Косову.

Кривични закон је посебно, ако се докаже, санкционисао крвну освету, још строжије од убиства са предумишљајем.

Фамилија која „дугује крв“ односно чији је члан убио члана друге фамилије, прелази на посебан начин живота. Мушкарци, осим деце мушког пола, не излазе ван дворишта куће, која је и због ових разлога опасана високим зидом. Све послове набавке хране, рада у пољу, чувања стоке и слично преузимају жене и деца. То тако траје док се неко од чланова фамилије не „превари“ и изађе напоље где га чека одабрани припадник друге фамилије да га убије. Убиством се спор не измирује већ почиње спирала смрти па сада „дуг крви“ прелази на другу фамилију. Ако одабрани екгзекутор одбије да убије члана непријатељске фамилије сматра се кукавицом, фамилија га се одриче и то се сматра највећом срамотом.

Измирење се тешко постиже и дешава се после обично 20-30 година међусобног убијања када се већ скоро нико не сећа како и када је сукоб почео. Тада „савет мудраца“ села или племена почиње дугачке преговоре са обе фамилије да фамилија која "дугује крв" дуг исплати у новцу!
После пијачарског цењкања долази до измирења јавно пред целим племеном и фамилија која је добила паре, тј. њен најстарији члан се рукује са најстаријим чланом друге фамилије и јавно изјављује да је дуг измирен.
Сви ми дугујемо Богу крв.
Крв Његовог Јединорођеног Сина. Јер смо га ми људи убили и ради наших греха је Безгрешни разапет.
Хвала Богу да је Његова крв у исто време новац за измирење.
Али само у случају да то искрено верујемо, јер Бог нам гледа у срце.
Ако то не верујемо онда остаје гњев Божји над нама.

Пример крвне освете је лепо приказао култни филм „Кум“ по роману Марија Пуза са Марлон Брандом, Ал Паћином и Робертом де Ниром у главним улогама.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *