Да Винчијев код

После много најава, контроверзи и милиона долара потрошених на промоцију, Да Винчијев код је, пошто је освојио књижаре, коначно доживео и филмску премијеру.

Ниједан филм у протеклих пар година није био толико рекламиран и толико дуго најављиван. Коначно, после много ишчекивања, Да Винчијев Код је коначно стигао у биоскопе и то на врло посебан начин – припала му је част да отвори филмски фестивал у Кану. Филмски критичари, међутим, уопште нису импресионирани.

Ако нисте прочитали књигу америчког писца Дена Брауна, на којој је заснован филм, ево укратко о чему се ради: Исус је, наводно, имао дете са својом женском следбеницом – Маријом Магдаленом – и њихова крвна линија је преживела до данашњег дана.

Међутим, моћна организација повезана са католичком црквом, Опус Деи, не преза ни од чега – чак ни од убистава – како би спречила објављивање ове тзв. "истине".

Књигу Да Винчијев код је широм света, на разним језицима, прочитало преко 45 милиона људи. Филм, међутим, судећи према првим реакцијама из Кана, изгледа да неће успети да понови тај успех – филмски критичари су га добрано искритиковали, укључујући ту и Обзерверовог Џејсона Соломонса:

"Била су то врло дуга два и по сата без хумора и страсти", рекао је он. "Радња филма се одвија доста брзо и свашта се дешава, али коначан резултат публику само збуњује, исцрпљује и изузетно досађује. На крају филма, неки у публици су се искрено смејали."

"Филм је сувише дугачак за ‘летњи хит’, није довољно интелигентан да прође као уметнички филм, а није довољно узбудљив да би привукао тинејџерску публику" рекао је један британски критичар.

У међувремену, чињеница да је радња и књиге и филма измишљена, није спречила бројне протесте хришћанских организација широм света, посебно у азијским земљама са великим католичким заједницама.

Posle mnogo najava, kontroverzi i miliona dolara potrošenih na promociju, "Davinčijev kod" je, pošto je osvojio knjižare, konačno doživeo i filmsku premijeru.

Nijedan film u proteklih par godina nije bio toliko reklamiran i toliko dugo najavljivan.

Konačno, posle mnogo iščekivanja, "Davinčijev kod" je konačno stigao u bioskope i to na vrlo poseban način – pripala mu je čast da otvori filmski festival u Kanu.

Filmski kritičari, međutim, uopšte nisu impresionirani.

Uspeh knjige nije nikakva garancija

Ako niste pročitali knjigu američkog pisca Dena Brauna, na kojoj je zasnovan film, evo ukratko o čemu se radi – Isus Hrist je, navodno, imao dete sa svojom sledbenicom, prostitutkom pokajnicom Marijom Magdalenom i njihovi potomci preživeli su do današnjeg dana.

Međutim, moćni red Rimokatoličke crkve Opus Dei ne preza ni od čega, čak ni od ubistava, kako bi sprečio objavljivanje ove "istine".

BBC News

Knjigu "Davinčijev kod" je širom sveta, na raznim jezicima, pročitalo preko 45 miliona ljudi.

Film, međutim, sudeći prema prvim reakcijama iz Kana, izgleda da neće uspeti da ponovi taj uspeh – filmski kritičari su ga dobrano iskritikovali, uključujući tu i Obzerverovog Džejsona Solomonsa.

"Bila su to vrlo duga dva i po sata bez humora i strasti. Radnja filma se odvija dosta brzo i svašta se dešava, ali konačan rezultat publiku samo zbunjuje, iscrpljuje i izuzetno dosađuje. Na kraju filma, neki u publici su se iskreno smejali", poverava se Solomons.

Veliki letnji hit?

Filmski studio Soni je u "Davinčijev kod" uložio veliki novac – preko 180 miliona evra i nadao se da će zauzvrat dobiti veliki letnji hit.

Američki režiser Ron Hauard na konferenciji za novinare u Kanu odlučno je branio svoj rad.

"Knjiga se dopala širokom spektru ljudi, na različite načine. Stvarno sam želeo da i film funkcioniše na više nivoa, Nadam se da sam stvorio vrlo zabavnu, a ponekad i smešnu letnju razbibrigu. S druge strane, film se bavi i nekim pitanjima, koja mogu da izazovu zanimljivu debatu, i podstaknu maštu na način na koji drugi filmovi ne mogu. U tome je lepota knjige Dena Brauna, koju sam želeo da prenesem i filmskoj publici", rekao je Hauard.

Publika neće biti zadovoljna

BBC News

Filmski kritičar londonskog Obzervera Džejson Solomons ne veruje, međutim, da će publika biti zadovoljna.

"Film je suviše dugačak za ‘letnji hit’. Nije dovoljno inteligentan da prođe kao umetnički film, a nije dovoljno uzbudljiv da bi privukao tinejdžersku publiku. Ne znam kome bi mogao da se dopadne i ne znam ko će hteti da ga gleda – možda nekakvi pokajnici?", upitao se Solomons.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *